Lakota West Firebirds

    Girls Track Archives/Records

    Girls Season Summaries
    YearGMC StandingDistrict PlaceRegional PlaceState PlaceCoach
    1998
    9
    u/a
    C. Myers
    1999
    7
    T6 of 18
    u/a
    C. Myers
    2000
    7
    3 of 18
    T12 of 49
    u/a
    C. Myers
    2001
    4
    3 of 19
    22 of 47
    T65 of u/a
    C. Myers
    2002
    9
    u/a
    T35 of 45
    C. Myers
    2003
    7
    9 of 19
    T39 of 40
    C. Myers
    2004
    9
    10 of 17
    C. Myers
    2005
    5
    5 of 18
    17 of 43
    29 of 116
    C. Myers
    2006
    6
    9 of 16
    T23 of 50
    T22 of 124
    C. Myers
    2007
    7
    10 of 17
    T27 of 45+
    T36 of 107
    C. Myers
    2008
    9
    10 of 18
    T44 of 44+
    C. Myers
    2009
    8
    8 of 18
    28 of 54
    C. Myers
    2010
    6
    T6 of 18
    T27 of 41+
     C. Myers
    2011 10 13 of 18 T36 of 52 — C. Myers
    2012 1012 of 17T31 of 48 C. Myers
    201369 of 17T34 of 46 —Larry Cox
    201426 of 1715 of 51T78 of 109Larry Cox
    201521 of 176 of 50T18 of 104Larry Cox
    201621 of 177 of 52T56 of 107Larry Cox
    201743 of 1629 of 41+Larry Cox
    201854 of 16T39 of 39+Larry Cox
    2019Brenton Eisenhart
    u/a = unavailable
    — =No team members advanced to State level
    Head Coaches:
    Craig Myers, 1998-2012 (15 seasons)
    Larry Cox, 2013-2018 (6 seasons),
    Brenton Eisenhard, 2019-

     

    Girls Track and Field Records
    Event
    Athlete
    Time/DistanceYearMeet/Place
    100m Dash
    Anna Szolwinski
    12.36
    2015
    Rod  Russel Invit./ 2nd
    100m Hurdles  (33″)
    Sydney Hill
    14.24*
    2015
    State/ prelims
    200m Dash
    Anna Szolwinski
    25.72
    2015
    Districts/3rd
    300m Hurdles  (30″)
    Sydney Hill
    43.99*
    2015
    Regional/1st
    400m Run
    Megan Mathie
    59.34
    1999
    District/2rd
    400m Relay
    Anna Szolwinski
    Danielle Turner
    Maya Andrews
    Simone Henderson
    49.21
    2016
    Regional/ 4th
    800m Run
    Kaley Connelly
    2:14.50
    2005
    State/5th
    800m Relay
    Anna Szolwinski
    Danielle Turner
    Maya Andrews
    Simone Henderson
    1:41.32*
    2016
    State/ 7th
    1600m Run
    Amanda Burger
    4:58.81
    2007
    GMC Championship/ 2nd
    1600m Relay
    Kelly Bloemer
    Jody Rice
    Victoria Woo
    Megan Mathie
    4:03.97
    2000
    Regional/ 7th
    3200m Run
    Amanda Burger
    10:40.50*
    2007
    District/ 2nd
    3200m Relay
    Meredith Elstun
    Hannah Riesenberg
    Lexi Iles
    Kylie Marshall
    9:35.94
    2016
    GMC Championship/ 2nd
    Shot (4 Kilogram)
    Logan Porter
    38′  7.25″
    2016
    Turpin Invit./ 1st
    Discus (1 Kilogram)
    Megan Gruber
    106′  7″
    2005
    Lockland Relays, Lockland/ 1st
    Long Jump
    Sarah Jones
    17′  0.75″
    2017
    District/  3rd
    High Jump
    Hannah Womack
    5′  4”
    2011
    Viking Invitational, Princeton, 1st
    Pole Vault
    Devon Brandenstein
    11′  0″
    2006
    State/6th
    last updated 6/7/2018
    * Also the Lakota School District record
    OHSAA Meet Progression– District to Regional to State

     

    Girls GMC Individual Champions
    Year
    Athlete
    Event
    2001
    Kelly Bloemer
    100 Hurdles
    2003
    Chanel Long
    Hope Spencer
    Carolyn Votaw
    Veronica Smith
    400 Relay
    400 Relay
    400 Relay
    400 Relay
    2005
    Kaley Connelly
    Kaley Connelly
    Amanda Burger
    800 Run
    1600 Run
    3200 Run
    2007
    Amanda Burger*
    Lauren Dalea
    3200 Run
    High Jump (1st place tie)
    2014
    Sydney Hill100 Hurdles
    2015
    Sydney Hill
    Sydney Hill *
    Sydney Hill
    Anna Szolinski
    Anna Szolinski
    Sydney Hill
    Maya Andrews
    Simone Henderson
    Larry Cox
     Athlete of Meet, Track
    100 Hurdles
    300 Hurdles
    100 Dash
    400 & 800 Relay
    400 & 800 Relay
    400 & 800 Relay
    400 & 800 Relay
    Girls Coach of the Year
    2016
    Anna Szolwinski
    Danielle Turner
    Maya Andrews
    Simone Henderson
    800 Relay
    800 Relay
    800 Relay
    800 Relay
    2017 & 2018
    none
    * set new meet record
    Girls OHSAA Meets (Regional and State Qualifiers)
    Year
    Athlete
    Event
    District
    Regional
    State
    1998
    Jody Rice
    300 hurdles
    3rd
    1999
    Megan Mathie
    Jody Rice
    Jody Rice
    Kelly Bloemer
    Shawna Reshard
    Megan Mathie
    Sarah McDaniel
    Kelly Bloemer
    400 run
    100 hurdles
    300 hurdles
    300 hurdles
    800 relay


    2nd
    3rd
    3rd
    4th
    4th









    2000
    Jody Rice
    Kelly Bloemer
    Johanna Haller
    Kelly Bloemer
    Megan Mathie
    Jody Rice
    Victoria Woo
    Shawna Reshard
    Megan Matie
    Kelly Bloemer
    Johanna Haller
    Kelly Bloemer
    300 hurdles
    100 hurdles
    100 dash
    1600 relay



    800 relay



    300 hurdles.
    2nd
    1st
    1st

    1st



    3rd



    4th

    3rd
    5th

    7th







    6th

    14th*
    2001
    Megan Mathie
    Kelly Bloemer
    Victoria Woo
    Jody Rice
    Megan Mathie
    Kelly Bloemer
    Shawna Reshard
    Jody Rice
    Johanna Haller
    Shawna Reshard
    Jody Rice
    Megan Mathie
    Kelly Bloemer
    400 run
    400 relay



    300 hurdles
    200 run
    high jump
    800 relay



    100 hurdles
    3rd
    1st



    2nd
    3rd
    3rd
    3rd



    4th
    4th
    7th










    8th

    14th*

    2002
    Kelly Bloemer
    Megan Mathie
    Kelly Bloemer
    300 hurdles
    400 run
    100 hurdles
    3rd
    3rd
    4th
    6th

    2003
    Meghan Conelly
    Channel Long
    Hope Spencer
    Carolyn Votaw
    Veronica Smith
    800 run
    400 relay


    4th
    2nd


    8th
    DQ


    2004
    No Regional Qualifiers
    2005
    Kaley Connelly
    Kaley Connelly
    Dev. Brandenstein
    Katie Ostendorf
    Lizzie Van Vactor
    Veronica Smith
    Veronica Smith
    Amanda Burger
    Lizzie Van Vactor
    Kaley Connelly
    1600 run
    800 run
    400 relay



    1600 relay


    1st
    2nd
    3rd



    4th


    2nd
    3rd







    4th
    5th

    2006
    Devon Brandenstein
    Amanda Burger
    Lauren Dalea
    Devon Brandenstein
    pole vault
    3200 run
    high jump
    100 hurdles
    2nd
    3rd
    1st
    4th
    4th
    2nd

    6th
    4th
    2007
    Amanda Burger
    Lauren Dalea
    Jessica Fields
    Jenny Malik
    Samantha Burger
    Amanda Burger
    3200 run
    high jump
    3200 relay


    2nd
    4th
    4th


    2nd




    3rd
    2008
    Cortney Hill
    Samantha Burger
    Kim Bethea
    Jessica Fields
    Bahar Moftakhar
    Caitlin Dombart
    high jump
    3200 run
    3200 relay


    T2nd
    3rd
    3rd







    2009
    Amanda Shelby
    Akilli Barnes
    Akilli Barnes
    Yasmin Moftakhar
    3200 run
    300 hurdles
    100 hurdles
    800 run
    2nd
    2nd
    2nd
    4th
    5th
    6th

    2010

    Akilli Barnes
    Amanda Shelby
    Ashley Jones
    Kim Love
    Yasmin Moftakhar
    Akilli Barnes
    Yasmin Moftakhar
    Yasmin Moftakhar
    300 hurdles
    3200 run
    3200 relay



    high jump
    800 run
    1st
    2nd
    2nd



    3rd
    4th
     –
    5th
    8th




    2011Hannah Womackhigh jump 3rd 6th
    2012Amanda Shelby3200 R.1st6th
    2013Sydney Hil
    Kelly McManus
    Kelly McManus
    100 H.
    1600 R.
    3200 R.
    3rd
    3rd
    4th


    2014Sydney Hill
    Maya Andrews
    Julia Huston
    Sydney Hill
    Sim. Henderson
    Sydney Hill
    Sim. Henderson
    Kelly McManus
    Kelly McManus
    Laura Aull
    Meridith Elstun
    Kelly McManus
    G.  Corona-Luna
    100 H.
    800 Rel.



    300 H.
    100 D.
    1600 R.
    3200 R.
    3200 Rel.


    1st
    1st



    2nd
    4th
    4th
    4th
    4th


    3rd
    6th



    8th
    7th





    10th*
    2015Sidney Hill
    Sidney Hill
    Anna Szolwinski
    Sydney Hill
    Maya Andrews
    Sim. Henderson
    Anna Szolwinski
    Danielle Turne
    Anna Szolwinski
    Maya Andrews
    Sim. Henderson
    Anna Szolwinski
    Logan Porter
    Megh. Baumhardt
    Sim. Henderson
    Sim. Henderson
    100 H.
    300 H
    800 Rel.



    100 D.
    400 Rel.



    200 D.
    Shot Put
    P.V
    100 D.
    200 D.
    1st
    1st
    1st



    2nd
    2nd



    3rd
    3rd
    3rd
    4th
    4th
    2nd
    1st
    2nd



    4th




    7th



    2nd
    6th
    9th*



    15th*
    2016 Anna Szolwinski
    Danielle Turner
    Maya Andrews
    Simone Henderson
    Logan Porter
    Meredith Elstun
    Meredith Elstun
    Anna Szolwinski
    Brooke Medford
    Anna Szolwinski
    Danielle Turner
    Simone Henderson
    Han. Reisenberg
    Lexi Iles
    Meredith Elstun
    Kyle Marshall
    Anna Szolwinski
    Meghan Baumhardt
    800 relay



    shot put
    1600 run
    3200 run
    100 dash
    400 relay



    3200 relay



    200 relay
    pole vault
    1st



    2nd
    2nd
    2nd
    3rd
    3rd



    3rd



    4th
    4th
    2nd



    7th


    4th
    4th







    6th
    7th



    12th



    15th


    2017Bekah Robertson
    Hanna Riesenberg
    Hanna Riesenberg
    Sarah Jones
    Sarah Nwabosi
    Sarah Jones
    Alina Miller
    Julianauna Howard
    300 hurdles
    1600 run
    800 run
    long jump
    800 relay


    2nd
    2nd
    3rd
    3rd
    2nd


    5th



    2018Annika Kinley
    Katie Telles
    Hanna Riesenberg
    Emma Cunningham
    Alina Miller
    Anna Szolwinski
    Sarah Jones
    Danielle Turner
    high jump
    pole vault
    800 run
    1600 run
    800 relay


     2nd
    3rd
    3rd
    4th
    4th


    T8th
    *based on time in prelim.

     

    Girls All-State Honors
    Year
    Name
    Event
    Finish
    2005
    Kaley Connelly
    Kaley Connelly
    1600 Run
     800 Run
    4th
    5th
    2006
    Amanda Burger
    Devon Brandenstein
    3200 Run
    Pole Vault
    4th
    6th
    2007
    Amanda Burger
    3200 Run
    3rd
    2015
    Sydney Hill
    Sydney Hill
    100 Hurdles
    300 Hurdles
    2nd
    6th
    2016
    Anna Szolwinski
    Danielle Turner
    Maya Andrews
    Simone Henderson
    800 relay


    7th


    none since 2016
    The top 8 finishers in each event at the state meet are designated as All State honorees.
    WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com