Lakota West Firebirds

    Swimming Archives/Records

    Girl’s Swim Team Season Summaries
    YearGMC
    Place
    Cincy City
    Rank
    Sectional
    Place
    District
    Place
    State
    Place
    Coach
    1997-983931123Dennis Beck
    1998-99272820Dennis Beck
    1999-00272722Dennis Beck
    2000-0147212T48Dennis Beck
    2001-0249211T41Dennis Beck
    2002-033(note 1)8935Dennis Beck
    2003-045918Dennis Beck
    2004-0525624Dennis Beck
    2005-06237T39Dennis Beck
    2006-072314Dennis Beck
    2007-0839211T56Dennis Beck
    2008-09T4(note 1)412T37Dennis Beck
    2009-104T1131231Dennis Beck
    2010-114420Dennis Beck
    2011-12 4 6 2 T7 T56 Dennis Beck
    2012-133 73 852Dennis Beck
    2013-142 T92 8T44Dennis Beck
    2014-152T9211T41Dennis Beck
    2015-163739T22Dennis Beck
    2016-17253815Dennis Beck
    2017-1827310T52Dennis Beck
    2018-19Dennis Beck
    — = unranked or did not qualify
    (note 1) = The Enquirer city polls were not conducted in these years.

     

    Boy’s Swim Team Season Summaries
    YearGMC PlaceCincy City RankSectional PlaceDistrict PlaceState PlaceCoach
    1997-9838415>50Dennis Beck
    1998-9951227Dennis Beck
    1999-00512Dennis Beck
    2000-015315Dennis Beck
    2001-0238310T50Dennis Beck
    2002-033(note 1)3749Dennis Beck
    2003-0437T2157Dennis Beck
    2004-053932Dennis Beck
    2005-067940Dennis Beck
    2006-07T2512T52Dennis Beck
    2007-0831039T26Dennis Beck
    2008-095(note 1)T3612Dennis Beck
    2009-106T51547Dennis Beck
    2010-115513T34Dennis Beck
     2011-12 5 7 6 14 T34 Dennis Beck
    2012-1342 8T26Dennis Beck
    2013-14511516Dennis Beck
    2014-152T8211T48Dennis Beck
    2015-163739T22Dennis Beck
    2016-1741041547Dennis Beck
    2017-183T73T726Dennis Beck
    2018-19Dennis Beck
    –= unranked or did not qualify
    (note 1) = The Enquirer city polls were not conducted in these years.

     

    Lakota West Girls Records (as of end of 2017-18 season)
    EventDateName(s)Time/Score
    200 Medley Relay2/15/14Nevie Rice, Casey Frazier, Tiffany Howard, Erica Morris1:49.32*
    200 Free2/20/16Nevie Rice1:50.76*
    200 IM2/15/14Casey Frazier2:04.54*
    50 Free2/19/00Katie Severson24.38*
    Diving (6)1/30/15Mikayla Brown263.05
    Diving (11)2/16/13Darla House394.80
    100 Fly2/20/16Erica Morris57.41*
    100 Free2/20/16Nevie Rice51.59*
    500 Free2/18/17Grace Luebbe4:54.55*
    200 Free Relay2/20/16Erica Morris,Briget Cramer, Mckenzie Rice, Nevie Rice1:38.24*
    100 Back2/21/98Kelley O’Hara58.86
    100 Breast2/15/14Casey Frazier1:04.73*
    400 Free Relay2/25/17Erica Morris, Molly Fisher, Grace Luebbe, McKenzie Rice3:32.59*

    *Also a Lakota District Record (East, West, & Old Lakota), records kept since 1981-82

    Lakota West Boys Records (as of end of 2017-18 season)
    EventDateName(s)Time/Score
    200 Medley Relay2/18/18Michael Lorenz, Griffin Manning, Connor Daves, Justin Hailey1:35.83
    200 Free2/23/13Bryan McNamara1:41.92*
    200 IM2/18/18Griffin Manning1.53.58
    50 Free2/25/15Ben Pawlukiewicz21.66
    Diving (6)1/10/09Zach Cieslak238.55
    Diving (11)1/17/16Taylor Mason332.35
    100 Fly2/28/09Michael Hart50.16*
    100 Free2/14/03Kyle Supe46.97
    500 Free2/15/13Bryan McNamara4:33.40
    200 Free Relay2/18/18Justin Hailey, Zachery Saurine, Griffin Manning, Kaleb Sackenheim1:28.02*
    100 Back2/18/18Michael Lorenz51.83
    100 Breast2/18/18Griffin Manning55.92*
    400 Free Relay2/27/09Michael Hart, Brendan McNamara, Alex Hart, Stephen Koch3:15.51

    *Also a Lakota District Record (East, West, & Old Lakota), records kept since 1981-82

    Lakota West Boy’s Swim Team – GMC Champions
    YearNameEvent
    1998Seth Sanborn, Michael Hewitt, Kyle O’Hara and Greg Lange200 MR
    Michael Hewitt200 IM
    2002Kyle Supe500 Free
    2003Nick Keene200 Free
    Kyle Supe50 Free
    Kyle Supe100 Free
    2008Michael Hart100 Fly
    Stephen Koch500 Free
    2009Michael Hart – Athlete of the Year100 Fly
    Michael Hart200 Free
    Stephen Koch500 Free
    Stephen Koch200 IM
     2010Bryan McNamara – Athlete of the Year200 Free
    Bryan McNamara500 Free
    2011Dennie Patton50 Free
    2012Bryan McNamara500 Free
    2013Bryan McNamara500 Free

     

    Lakota West Girl’s Swim Team – GMC Champions & Coach of Year
    YearNameEvent
    1998Katie Severson50 Free
    Kelly O’Hara100 Back
    1999Kelly O’Hara200 Free
    Jenny HurstDiving (GMC Record)
    Dennis BeckCoach of the Year
    2000Katie Severson100 Free
    Ashley Miller100 Back
    Dennis BeckCoach of the Year
    2001Ashley Miller100 Back
    2003Katie Busse50 Free
    Elisabeth Starr100 Fly
    2004Elisabeth Starr200 Individual Medley
    2005Elisabeth Starr100 Fly
    Katy Hare50 Free
    2006Katy Hare, Alex Hauck, Chelsea Grabarz, Caroline Reed200 Free Relay
    Dennis BeckCoach of the Year
    2007Mallory BrimDiving
     2010Maegen Krugler100 Free
    Dennis BeckCoach of the Year
    2013Casey Frazier100 Breast
    Tiffany Howard, Savanah Rice, Casey Frazier, Joanna Sauter200 Free Relay
    Dennis BeckCoach of the Year
    2014Nevie Rice200 Free
    Casey Frazier100 Breast

     

    Lakota West Boy’s Swim Team –District Qualifiers
    YearNameEvent
    1998Michael Hewitt200 IM, 100 Breast, 200 MR
    Kyle O’Hara100 Fly, 200 IM, 200 MR
    Greg Lange100 FS, 200 FS, 200 MR
    Seth Sanborn100 Back, 200 MR
    1999Seth Sanborn200 IM, 100 Breast, 200 MR, 100 Back, 200 MR
    Kyle O’Hara100 Fly, 200 IM, 200 MR
    Greg Lange100 FS, 200 FS, 200 MR
    2000Kevin O’ Hara200 IM, 500 FS, 200 MR, 200 FR
    Jon Wetterich100 Fly, 100 Back, 200 MR, 200 FR
    Kyle Supe100 FS, 200 MR, 200 FR
    Nick Keene200 MR, 200 FR
    2001Kevin O’ Hara500 FS, 200 MR, 400 FR
    Jon Wetterich100 Back, 100 Fly, 200 MR, 400 FR
    Kyle Supe100 FS, 200 MR, 400 FR
    Nick Keene100 Fly, 200 FS, 200 MR, 400 FR
    Ryan DiehlDivng
    2002Kyle Supe50 FS, 100 FS
    Nick Keene100 FS, 200 FS
    Jon Wetterich200 FS
    John Anderson50 FS
    Kyle Cuthbert200 FR
    Alex Hewitt200 FR
    Ryan Hoopes200 FR
    Shaun Welling200 FR
    2003Kyle Supe50 FS, 100 FS, 200 MR, 400 FR
    Nick Keene100 FS, 200 FS, 200 MR, 400 FR
    Alex Hewitt100 Fly, 200 FS, 200 MR
    Dustin Anderson100 Back, 200 MR, 400 FR
    Kyle Cuthbert100 Back, 200 MR, 400 FR
    Andy Anderson100 Back
    2004Kyle Cuthbert50 FS, 100 FS, 200 MR, 400 FR
    Dustin Anderson100 Back, 200 MR, 400 FR
    Alex Hewitt100 Fly, 200 MR, 400 FR
    Andrew Cottrell50 FS, 200 FR, 400 FR
    Stephen Kanzelmar100 Breast, 200 MR
    Andrew Proctor500 FS, 200 FR
    Chewy Voge500 FS, 200 FR
    Tony Hart200 FR
    Michael Keene1M Dive
    2005Alex Hewitt100 Fly, 500 Freestyle, 200 MR, 400 FR
    Andrew Proctor:500 Freestlye, 200 FR
    Dustin Anderson200 MR, 400 FR
    Stephen Kanzlemar200 MR
    Will Angel200 FR
    Gabe Patten200 FR
    Tony Hart200 FR, 400 FR
    Chewy Vogele100 Fly, 200 MR, 400 FR
    2006Chewy Vogele100 Fly
    2007Michael Hart100 Fly, 200 Free, 400 FR, 200 MR
    Chewy Vogele100 Free, 100 Fly, 400 FR, 200 MR
    Stephen Koch500 Free, 200 IM, 400 FR, 200 MR
    Brendan McNamara200 Free, 500 Free
    Andrew Proctor200 FR, 200 MR
    Zachary Cieslak1M Dive
    2008Michael Hart100 Fly, 100 Free, 400 FR, 200 MR
    Stephen Koch200 IM*, 500 Free, 400 FR, 200 MR
    Brendan McNamara400 FR, 500 Free, 200 Free
    Dennie Patton400 FR, 200 MR, 500 Free
    Alex Hart200 MR
    Zachary Cieslak1M Dive
    2009Michael Hart100 Fly* , 200 Free, 400 FR, 200 MR
    Stephen Koch200 IM, 500 Free, 400 FR, 200 MR
    Brendon McNamara500 Free, 200 Free, 400 FR, 200 MR
    Alex Hart200 IM, 100 Breast, 400 FR, 200 MR
    Zachary Cieslak1 M Dive
    2010Bryan McNamara200 FS, 500 FS, 400 FR, 200 FR
    Dennie Patton50 FS, 100 FS, 400 FR, 200 FR
    Alex Hart100 Breast, 200 IM, 400 FR, 200 FR
    John Raker100 Fly, 400 FR, 200 FR
    2011Dennie Patton100 Free*, 50 Free, 400 FR, 200 MR
    Bryan McNamara200 Free*, 500 Free, 400 FR, 200 MR
    John Raker100 Fly, 100 IM, 400 FR, 200 MR
    Scott Kieback400 FR, 200 FR
    Connor Fitzpatrick200 MR, 200 FR
    Daniel Lindberg100 Fly
    T.J. O’Neil200 FR
    Zack Hancock200 FR
    2012Bryan McNamara500 Free, 200 Free, 400 FR, 200 MR
    John Raker100 Breast, 200 IM, 400 FR, 200 MR
    T.J. O’Neil400 FR, 200 MR
    Scott Kieback400 FR, 200 MR, 200 FR
    Robert Skoog200 FR
    Jackson Tinsley200 FR
    Zach Hancock200 FR
    Daniel Lindberg100 Fly
    2013Bryan McNamara200 Free, 500 Free, 400 FR, 200 MR
    John Raker100 Breast, 100 Fly, 400 FR, 200 MR
    T.J. O’Neil50 Free, 100 Free, 400 FR, 200 MR
    Scott Kieback400 FR, 200 MR, 200 FR
    Sean McCraken100 Back, 200 FR
    Robert Skoog50 Free, 200 FR
    Jackson Tinsley100 Breast, 200 FR
    2014Ben Pawlukiewicz100 breast, 100 fly, 200 FR, 200 MR
    Jackson Tinsley100 breast, 200 IM, 200 FR, 200 MR
    Robert Skoog50 free, 200 FR, 200 MR
    Sean McCracken200 free, 100 back, 200 FR, 200 MR
    Taylor Mason1m Dive
    Duncan Lamar100 Breast
    2015Ben Pawlukiewicz50free, 100 breast, 200 FR, 200 MR
    Jackson Tinsley100 breast, 200 IM, 200 FR, 200 MR
    Robert Skoog50 free, 200 FR, 200 MR
    Sean McCraken200 free, 200 breast, 200 FR, 200 MR
    Taylor Mason1m Dive
    Luke Mueller100 back, 400 FR
    Mathew Burroughs400 FR
    Kaleb Sackenheim400 FR
    Calvin Profit400 FR
    2016Taylor Mason1mDive
    Jackson Ford200 back, 200 ind. med., 200 MR, 400 FR
    Griffin Manning100 breast, 200 ind. med., 200 MR, 400 FR
    Jack Peterson200 MR
    Kaleb Sackenheim200 MR, 200 FR
    Mathew Burroughs100 free, 200 MR, 400 FR
    Mathew Saurine200 FR
    Luke Mueller100 back, 200 FR, 400 FR
    2017Michael Lorenz100 back, 200 FR, 400 FR
    Griffin Manning200 ind. med., 200 FR, 100 breast, 400 FR
    Matthew Saurine50 free, 100 free, 200 FR, 400 FR
    Zach Saurine 200 MR
    Kaleb Sackenheim200 MR
    Justin Hailey200 MR
    Jackson Ford200 ind. med., 100 free
    Cole Davis200 MR
    * = sectional champion

     

    Lakota West Girl’s Swim Team – District Qualifiers
    YearNameEvent
    1998Katie Severson50 FS, 100 FS*, 200 FS, 400 FR
    Kelley O’Hara100 FS, 200 FS, 100 Back, 200 MR, 400 FR
    Sara Mulshine200 MR, 400 FR
    Audrey Morrison200 MR, 400 FR
    1999Kelley O’Hara200 FS*100 Back*, 200 FR, 400 FR
    Katie Severson50 FS, 100 FS*, 200 FR, 400 FR
    Ashley Miller100 Back
    Jenny Hurst1 M Diving*
    Aurdrey Morrison200 MR, 400 FR
    Sara Mulshine200 MR, 400 FR
    2000Katie Severson50 FS, 100 FS, 200 MR, 200 FR
    Sara Mulshine50 FS, 200 FR, 400 FR
    Ashley Miller100 Back, 200 MR, 400 FR
    Katie Busse100 Fly, 200 FR, 400 FR
    Kris Busse100 Breast, 200 FR, 200 MR
    Randy Weber100 Fly, 200 MR, 400 FR
    Louise Hewitt200 FS, 500 FS
    Krista Fehring100 Breast
    Alicia Monti100 Breast
    2001Katie Busse100 Back, 100 Fly, 200 FR, 400 FR
    Randi Webber100 Fly, 100 FS, 200 MR, 400 FR
    Ashley Miller100 Back, 200 MR, 400 FR
    Sara Mulshine100 FS, 200 FR, 400 FR
    Kris Busse50 FS, 100 Breast, 200 FR, 200 MR
    Alicia Monti100 Breast
    Kristen Severson200 FR
    Lindsay Baumgartner200 FR
    2002Randi Webber100 Fly, 200 FS, 200 MR, 400 FR
    Elisabeth Starr200 IM, 100 Fly, 200 MR, 400 FR
    Kris Busse100 Breast, 200 MR, 400 FR
    Lindsay Baumgartner100 FS, 200 FR, 400 FR
    Jessica Burke200 IM, 100 Breast, 200 FR
    Katie Busse100 Back, 200 MR
    Alicia Monti100 Breast
    Julia East200 FR
    Elizabeth Knowles200 FR
    2003Elisabeth Starr100 Fly, 200 IM, 400 FR, 200 MR
    Katie Busse100 Back, 100 Fly, 400 FR, 200 MR
    Caroline Reed100 Back, 100 Fly, 200 FR, 400 FR
    Jessica Burke100 Breast, 200 IM, 200 MR
    Chelsea Grabarz200 IM, 200 MR, 400 FR
    Amanda Bailey100 FS, 200 FR
    Jackie Crotez1M Dive
    Heather Rosen100 Breast
    Lindsay Baumgartner200 FR
    Laura Moser200 FR
    2004Elisabeth Starr100 Fly, 200 IM, 200 FR, 200 MR
    Chelsea Grabarz100 Breast, 200 IM, 200 FR, 200 MR
    Caroline Reed100 Fly, 100 Back, 200 MR, 200 FR
    Amanda Bailey200 MR, 200 FR
    Jackie Cortez1M Dive
    Leslie Bowersox200 IM
    2005Elisabeth Starr200 MR, 100 Fly, 200 FR, 200 IM
    Chelsea Grabarz100 Breast, 200 MR, 200 FR, 50 Free
    Kathryn Raker200 MR, 100 Fly, 100 Back
    Whitney Grabarz200 MR
    Katy Hare50 Free, 200 FR, 100 Free
    Alex Hauck200 FR, 50 Free
    Caroline Reed100 Back, 50 Free, 200 MR
    Jackie Cortez1M Dive
    Leslie Bowersox100 Breast, 200 IM
    2006Katy Hare50 Free, 200 FR, 400 FR, 100 Free
    Alex Hauck200 FR, 200 MR
    Chelsea Grabarz200 FR, 200 MR, 200 IM, 100 Breast
    Caroline Reed200 FR, 400 FR, 100 Back, 100 Free
    Kathryn Raker100 Fly, 200 MR, 400 FR, 100 Back
    Ashley Heinsen200 MR, 400 FR, 100 Fly, 100 Back
    Paige Austin100 Fly, 200 IM
    Leslie Bowersox200 IM
    2007Kathryn Raker100 Back, 100 Fly, 400 FR, 200 IR
    Alex Hauck50 Free, 100 Free, 200 FR, 400 FR
    Katy Hare50 Free, 100 Free, 200 FR, 200 IR
    Ashley Heinsen100 Back, 100 Fly, 200 FR, 200 IR
    Meagan Krugler100 Free, 200 FR, 400 FR
    Mallory Brim1M Dive
    Paige Austin400 FR
    Kate Burrow200 IR
    2008Ashley Heinsen200 MR, 200 FR, 100 Fly, 100 Back
    Meagan Krugler200 MR, 200 FR, 50 Free, 100 Breast
    Kathryn Raker200 MR, 100 Back, 100 Fly, 400 FR
    Katy Hare200 MR, 400 FR, 50 Free, 100 Free
    Taylor Dean1M Dive
    Paige Austin400 FR, 200 FR, 200 IM, 100 Fly
    Mallory Brim1M Dive
    Ellen Barhorst200 FR, 100 Back, 50 Free
    Hannah Anderson200 Free
    2009Mallory Brim1 M Diving*
    Maegen Krugler100 Free, 200 Free, 200 MR, 400 FR
    Ellen Barhorst50 Free, 100 Fly, 200 MR, 400 FR
    Paige Austin200 IM, 100 Fly, 200 MR, 400 FR
    Ashley Heinsen100 Back, 200 MR, 400 FR
    Rachel Steiner1 M Diving
    Caitlin McCarty200 FR
    Mandy Bowersox200 FR
    Rachel Green200 FR
    Josephine Doughmann200 FR
    2010Maegen Krugler200 FS, 100 FS, 400 FR, 200 FR
    Haley Palmore200 FS, 500 FS, 400 FR, 200 FR
    Rachel Green100 Back, 200 IM, 400 FR, 200 FR
    Mandy Bowersox50 FS, 400 FR, 200 FR
    Brooke Rowley100 Fly, 500 FS
    Mallory Brim1 M Diving
    2011Casey Frazier200 IM, 100 Breast, 200 FR, 200 MR
    Josephine Doughman50 Free, 100 Free, 200 FR, 200 MR
    Brooke Rowley100 Fly, 500 Free, 200 MR
    Tiffany Howard200 IM, 200 FR, 200 MR
    Joanna Sauter200 FR, 400 FR
    Darla House1 M Diving
    Mandy Bowersox400 FR
    Savannah Rice400 FR
    Sara Koch400 FR
    2012Casey Frazier100 Breast, 200 IM, 200 MR
    Joanna Sauter50 Free, 100 Free, 200 FR, 200 MR
    Savannah Rice100 Breast, 100 Free, 200 FR, 400 FR
    Booke Rowley100 Fly, 200 FR, 400 FR, 200 MR
    Tiffany Howard200 FR, 200 MR, 100 Back
    Darla House1 M Diving
    Mikayla Brow1 M Diving
    Regan Hagemeier400 FR
    Donna Green400 FR
    2013Casey Frazier100 Breast, 200 IM, 200 MR, 200 FR
    Nevie Rice100 Free, 200 MR, 200 FR
    Savannah Rice100 Breast, 400 FR
    Joanna Sauter50 Free, 200 MR, 200 FR
    Tiffany Howard200 Free, 200 MR, 200 FR
    Darla House1mDive
    Taylor Allison400 FR
    Taylor Muia400 FR
    Erika Lindner400 FR
    2014Casey Frazier100 Breast*, 200 IM, 200 MR, 200 FR
    Nevie Rice100 Free, 200 MR, 200 FR
    Erica Morris100 fly, 200 FR, 200 MR
    Tiffany Howard100 fly, 200 FR, 200 MR
    Erica Howard100 Fly
    Taylor Muia400 FR
    Shannon Pohlman400 FR
    Heyle Kruger400 FR
    Kayla Thompson400 FR
    2015Nevie Rice100 free, 200 free, 200 MR, 200 FR
    Erica Morris100 fly, 50 free, 200 MR, 200 FR
    Makenzie Rice500 free, 200 free, 200 MR, 200 FR
    Shannon Pohlman50 free, 200 MR, 200 FR
    Mikayla Brown1 M diving
    Kaci Martire1 M diving
    Heyle Krugler500 free, 200 IM
    2016Nevie Rice100 free, 200 free, 200 FR, 400 FR
    Erica Morris100 fly, 200 free, 200 FR, 400 FR
    McKenzie Rice500 free, 200 free, 200 FR, 400 FR
    Heyle Krugler100 breast, 500 free, 200 MR, 400 FR
    Bridget Cramer50 free, 100 free, 200 FR, 200 MR
    Ericka Lindner100 fly, 200 ind. med., 200 MR
    Grace Luebbe500 free, 200 MR
    Kelsey Rebman1M diving
    2017Caroline Rice200 MR, 200 ind. med., 100 breast
    Erica Morris200 MR, 200 free, 100 fly, 400 FR
    McKenzie Rice200 free, 500 free, 200 FR, 400 FR
    Jasmine Ifeakanwa1 M diving
    Bridget Cramer100 fly, 50 free, 200 MR, 200 FR
    Kelsey Rebman1 M diving
    Grace Luebbe200 free, 500 free, 200 FR, 400 FR
    Molly Fisher100 free, 200 FR, 400 FR
    Grace Glosson200 MR, 100 fly, 100 back
    * = sectional champion

     

    Lakota West Boy’s Swim Team – State Qualifiers (place in State meet)
    YearNameEvent
    1998Michael Hewitt200 IM (20th), 200 MR (20th)
    Kyle O’Hara200 MR (20th)
    Greg Lange200 MR (20th)
    Seth Sanborn200 MR (20th)
    2002Kyle Supe100 Free (22nd), 400 FR (15th), 200 MR (21st)
    Nick Keene400 FR (15th), 200 MR (21st)
    John Anderson400 FR (15th), 200 MR (21st)
    Jon Wetterich400 FR (15th), 200 MR (21st)
    2003Kyle Supe50 Free (12th), 100 Free (15th) 400 FR, (21st)
    Nick Keene100 Free (21st), 200 FS (DQ), 400 FR (21st)
    Dustin Anderson400 FR (21st)
    Kyle Cuthbert400 FR (21st)
    2004Kyle Cuthbert50 FS (16th)
    2007Chewy Vogele100 Fly (20th), 400 FR (24th)
    Michael Hart100 Fly (24th), 400 FR (24th)
    Andrew Proctor400 FR (24th)
    Stephen Koch400 FR (24th)
    2008Michael Hart100 Fly (7th), 400 FR (23rd)
    Stephen Koch200 IM (11th), 500 Free (16th), 400 FR (23rd)
    Brendon McNamara500 Free (19th), 400 FR (23rd)
    Dennie Patton400 FR (23rd)
    2009Michael Hart100 Fly (5th), 200 Free (7th), 400 FR (8th), 200 MR (15th)
    Stephen Koch200 IM (8th), 500 Free (8th), 400 FR (8th), 200 MR (15th)
    Brendon McNamara400 FR (8th), 500 Free (13th), 200 MR (15th)
    Alex Hart400FR (8th), 200 MR (15th)
    2010Bryan McNamara200 Free (14th), 500 Free (14th)
     2011Dennie Patton50 Free (21st), 100 Free (23rd)
    Bryan McNamara200 Free (18th), 500 Free (8th)
    2012Bryan McNamara200 Free (14th), 500 Free (9th)
    2013Bryan McNamara200 Free (6th), 500 Free (6th), 200 MR (22nd), 400 FR (24th)
    John Raker100 Fly (18th), 100 Breast (19th), 200 MR (22nd), 400 FR (24th)
    T.J. O’Neil200 MR (22nd), 400 FR (24th)
    Scott Kieback200 MR (22nd), 400 FR (24th)
    2015Ben Pawlukiewicz50 free (16th)
    2017Griffin Manning100 Breast (13th)
    Michael Lorenz100 Back (19th)

     

    ** = District Champion

    Lakota West Girl’s Swim Team – State Qualifiers (place in State Meet) 
    YearNameEvent
    1998Katie Severson50 FS (18th), 100 FS (13th), 400 FR (20th)
    Kelley O’Hara100 FS (6th – State Finalist), 100 Back (11th), 400 FR (20th)
    Sara Mulshine400 FR (20th)
    Audrey Morrison400 FR (20th)
    1999Kelley O’Hara200 FS (4th – State Finalist), 100 FS (13th), 200 FR (16th), 400 FR (20th)
    Katie Severson50 FS (14th), 200 FR (16th), 400 FR (20th)
    Jenny Hurst1 M Dive (8th – State Finalist)
    Ashley Miller100 Back (23rd)
    Sara Mulshine200 FR (16th), 400 FR (20th)
    Audrey Morrison200 FR (16th), 400 FR (20th)
    2000Katie Severson50 FS (8th – State Finalist), 100 FS (5th – State Finalist), 200 MR (20th), 200 FR (17th)
    Randi Webber100 Fly (22nd), 200 MR (20th)
    Kris Busse200 MR (20th), 200 FR (17th)
    Ashley Miller200 MR (20th)
    Katie Busse200 FR (17th)
    Sara Mulshine200 FR (17th)
    2001Randi Webber100 Fly (18th), 200 MR (17th), 400 FR (23rd)
    Katie Busse100 Back (23rd), 100 Fly (24th), 200 MR (17th)
    Ashley Miller200 MR (17th), 400 FR (23rd)
    Kris Busse200 MR (17th), 400 FR (23rd)
    Sara Mulshine400 FR (23rd)
    2002Randi Webber100 Fly (14th), 200 FR (19th)
    Kris Busse200 FR (19th)
    Katie Busse200 FR (19th)
    Julia East200 FR (19th)
    2003Katie Busse100 Back (14th), 100 Fly (15th), 200 MR (16th), 400 FR (23rd)
    Elisabeth Starr100 Fly (14th), 200 IM (21st), 200 MR (16th), 400 FR (23rd)
    Chelsea Grabarz200 MR (16th), 400 FR (23rd)
    Jessica Burke200 MR (16th)
    Caroline Reed400 FR (23rd)
    2005Kathryn Raker200 MR, 100 FLY
    Chelsea Grabarz200 MR, 200 FR
    Elisabeth Starr200 MR, 200 IM, 100 FLY, 200 FR
    Caroline Reed200 MR, 200 FR
    Alex Hauck200 FR
    Katy Hare200 FR
    2006Katy Hare50 FS (14th), 200 FR (15th)
    Chelsea Grabarz200 FR (15th), 200 MR (17th), 200 IM (21st)
    Alex Hauck200 FR (15th), 200 MR (17th)
    Caroline Reed200 FR (15th)
    Kathryn Raker200 MR (17th), 100 Fly (24th)
    Ashley Heinsen200 MR (17th)
    2008Mallory Brim1 M Dive (20th)
    Ashley Heinsen200 MR (23rd)
    Meagan Krugler200 MR (23rd)
    Kathryn Raker200 MR (23rd)
    Katy Hare200 MR (23rd), 50 Free (24th)
    2009Maegen Krugler100 Free (11th), 200 Free (12th), 400 FR (19th)
    Mallory Brim1 M Diving (18th)
    Ellen Barhorst400 FR (19th)
    Paige Austin400 FR (19th)
    Ashley Heinsen400 FR (19th)
    2010Maegen Krugler100 Free (8th), 200 Free (13th)
    Mallory Brim1M Dive (15th)
    2012Casey Frazier200 FR (17th), 100 IM (20)
    Joanna Sauter200 FR (17th)
    Savannah Rice200 FR (17th)
    Tiffany Howard200 FR (17th)
    2013Casey Frazier200 IM (15th), 100 Breast (16th), 200 FR (19th), 200 MR (23rd)
    Nevie Rice200 FR (19th), 200 MR (23rd)
    Joanna Sauter200 FR (19th), 200 MR (23rd)
    Tiffany Howard200 FR (19th), 200 MR (23rd)
    2014Casey Frazier100 Breast (13th)**, 200 IM (16th), 200 FR (20th), 200 MR (22nd)
    Nevie Rice100 FR (22nd), 200 FR(24th), 200 FR (20th), 200 MR (22th)
    Erica Morris100 Fly (23rd) 200 FR (20th), 200 MR (22nd)
    Tiffany Howard200 FR (20th), 200 MR (22nd)
    2015Nevie Rice100 free (13th), 200 free (14th)
    2016Nevie Rice400 FR (10th), 200 free (11th), 200 FR (17th), 100 Free (DQ)
    Erica Morris400 FR (10th), 200 FR (17th), 200 free (24th), 100 fly (24th)
    McKenzie Rice400 FR (10th), 200 FR (17th), 500 Free (19th)
    Grace Luebbe400 FR (10th)
    Bridget Cramer200 FR (17th)
    2017Grace Luebbe500 Free (6th), 200 Free (7th), 400 FR (10th)
    McKenzie Rice500 Free (11th), 200 Free (12th), 400 FR (10th)
    Erica Morris 400 FR (10th)
    Molly Fisher 400 FR (10th)
    WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com