Lakota West Firebirds

    Girls Track Archives/Records

    Girls Season Summaries
    YearGMC StandingDistrict PlaceRegional PlaceState PlaceCoach
    1998
    9
    u/a
    Craig Myers
    1999
    7
    T6 of 18
    u/a
    Craig Myers
    2000
    7
    3 of 18
    T12 of 49
    u/a
    Craig Myers
    2001
    4
    3 of 19
    22 of 47
    T65 of u/a
    Craig Myers
    2002
    9
    u/a
    T35 of 45
    Craig Myers
    2003
    7
    9 of 19
    T39 of 40
    Craig Myers
    2004
    9
    10 of 17
    Craig Myers
    2005
    5
    5 of 18
    17 of 43
    29 of 116
    Craig Myers
    2006
    6
    9 of 16
    T23 of 50
    T22 of 124
    Craig Myers
    2007
    7
    10 of 17
    T27 of 45+
    T36 of 107
    Craig Myers
    2008
    9
    10 of 18
    T44 of 44+
    Craig Myers
    2009
    8
    8 of 18
    28 of 54
    Craig Myers
    2010
    6
    T6 of 18
    T27 of 41+
     Craig Myers
    2011 10 13 of 18 T36 of 52 — Craig Myers
    2012 1012 of 17T31 of 48 Craig Myers
    201369 of 17T34 of 46 —Larry Cox
    201426 of 1715 of 51T78 of 109Larry Cox
    201521 of 176 of 50T18 of 104Larry Cox
    201621 of 177 of 52T56 of 107Larry Cox
    201743 of 1629 of 41+Larry Cox
    201854 of 16T39 of 39+Larry Cox
    201952 of 15T38 of 41+B. Eisenhard
    2020SeasonCancelledB. Eisenhard
    202163 of 16T8 of 42+T25 of 116B. Eisenhard
    202251 of 13T21 of 38T78 of u/aB. Eisenhard
    2023B. Eisenhard
    u/a = unavailable
    — =No team members advanced to State level
    Head Coaches:
    Craig Myers, 1998-2012 (15 seasons)
    Larry Cox, 2013-2018 (6 seasons)
    Brenton Eisenhard, 2019-

     

    Girls Track and Field Records
    Event
    Athlete
    Time/DistanceYearMeet/Place
    100m Dash
    Anna Szolwinski
    12.36
    2015
    Rod  Russel Invit./ 2nd
    100m Hurdles  (33″)
    Sydney Hill
    14.24*
    2015
    State/ prelims
    200m Dash
    Anna Szolwinski
    25.72
    2015
    Districts/3rd
    300m Hurdles  (30″)
    Sydney Hill
    43.99*
    2015
    Regional/1st
    400m Run
    Annika Kinley
    58.55
    2021
    District/3rd
    400m Relay
    Anna Szolwinski
    Danielle Turner
    Maya Andrews
    Simone Henderson
    49.21
    2016
    Regional/ 4th
    800m Run
    Kaley Connelly
    2:14.50
    2005
    State/5th
    800m Relay
    Anna Szolwinski
    Danielle Turner
    Maya Andrews
    Simone Henderson
    1:41.32
    2016
    State/ 7th
    1600m Run
    Amanda Burger
    4:58.81
    2007
    GMC Championship/ 2nd
    1600m Relay
    Kelly Bloemer
    Jody Rice
    Victoria Woo
    Megan Mathie
    4:03.97
    2000
    Regional/ 7th
    3200m Run
    Amanda Burger
    10:40.50*
    2007
    District/ 2nd
    3200m Relay
    Meredith Elstun
    Hannah Riesenberg
    Lexi Iles
    Kylie Marshall
    9:35.94
    2016
    GMC Championship/ 2nd
    Shot (4 Kilogram)
    Logan Porter
    38′  7.25″
    2016
    Turpin Invit./ 1st
    Discus (1 Kilogram)
    Megan Gruber
    106′  7″
    2005
    Lockland Relays/ 1st
    Long Jump
    Ayana Johnson
    17′  4″
    2019
    Lakota West Invit./  1st
    High Jump
    Annika Kinley
    5′ 8.5″ *
    2021
    Nike Outdoor Nationals/ T3rd
    Pole Vault
    Devon Brandenstein
    Kate Telles
    Grace Hicks
    11′  0″
    2006
    2019
    2021
    State/6th
    Lakota West Invit./  1st
    Wayne Warrior Invit./T2
    last updated 7/6/2022
    * Also the Lakota School District record
    OHSAA Meet Progression– District to Regional to State

     

    Girls GMC Individual Champions
    Year
    Athlete
    Event
    2001
    Kelly Bloemer
    100 Hurdles
    2003
    Chanel Long
    Hope Spencer
    Carolyn Votaw
    Veronica Smith
    400 Relay
    400 Relay
    400 Relay
    400 Relay
    2005
    Kaley Connelly
    Kaley Connelly
    Amanda Burger
    800 Run
    1600 Run
    3200 Run
    2007
    Amanda Burger*
    Lauren Dalea
    3200 Run
    High Jump (1st place tie)
    2014
    Sydney Hill100 Hurdles
    2015
    Sydney Hill
    Sydney Hill *
    Sydney Hill
    Anna Szolwinski
    Anna Szolwinski
    Sydney Hill
    Maya Andrews
    Simone Henderson
    Larry Cox
     Athlete of Meet, Track
    100 Hurdles
    300 Hurdles
    100 Dash
    400 & 800 Relay
    400 & 800 Relay
    400 & 800 Relay
    400 & 800 Relay
    Girls Coach of the Year
    2016
    Anna Szolwinski
    Danielle Turner
    Maya Andrews
    Simone Henderson
    800 Relay
    800 Relay
    800 Relay
    800 Relay
    2021
    Annika Kinley
    Grace Hicks
    High Jump
    Pole Vault
    2022
    Evelyn Prodoehl3200 Run
    * set new meet record
    Girls OHSAA Meets (District winners, Regional winners, and State Qualifiers)
    Year
    Athlete
    Event
    District
    Regional
    State
    2000
    Jody Rice
    300 hurdles
    2nd
    3rd
    14th*
    2001
    Megan Mathie
    Kelly Bloemer
    Victoria Woo
    Jody Rice
    Megan Mathie
    400 run
    400 relay


    3rd
    1st


    4th
    7th


    14th*
    2005Kaley Connelly
    Kaley Connelly
    1600 run
    800 run
    1st
    2nd
    2nd
    3rd
    4th
    5th
    2006
    Devon Brandenstein
    Amanda Burger
    Lauren Dalea
    pole vault
    3200 run
    high jump
    2nd
    3rd
    1st
    4th
    2nd

    6th
    4th

    2007
    Amanda Burger
    3200 run
    2nd
    2nd
    3rd
    2010
    Akilli Barnes
    300 hurdles1st
    2012
    Amanda Shelby
    3200 run
    1st
    6th

     

     

     

    2014
    Sydney Hill
    Maya Andrews
    Julia Huston
    Sydney Hill
    Simone Henderson
    100 hurdles
    800 relay

          “
    1st
    1st


    ” 
    3rd
    6th
    10th*
     

     

    2015Sydney Hill
    Sydney Hill
    Anna Szolwinski
    Anna Szolwinski
    Sydney Hill
    Maya Andrews
    Simone Henderson
    100 hurdles
    300 hurdles
    100 dash
    800 relay

    “|
    1st
    1st
    2nd
    1st


    2nd
    1st
    4th
    2nd


    2nd
    6th
    15th
    9th


     
    2016Logan Porter
    Anna Szolwinski
    shot put2nd7th12th
    2019Annika Kinleyhigh jump1st10th
    2021Annika Kinley
    Annika Kinley
    high jump
    400 run
    1st
    3rd
    1st
    3rd
    2nd
    14th
    2022Evelyn Prodoehl
    Evelyn Prodoehl
    Evelyn Prodoehl
    Kaitlin Kaszubski
    Prashi Vatsal
    Lauren Man
    1600 run
    3200 run
    3200 relay


    1st
    2nd
    1st


    withdrew
    2nd
    6th


    9th
    *based on time in prelim.

     

    Girls All-State Honors
    Year
    Name
    Event
    Finish
    2005
    Kaley Connelly
    Kaley Connelly
    1600 Run
     800 Run
    4th
    5th
    2006
    Amanda Burger
    Devon Brandenstein
    3200 Run
    Pole Vault
    4th
    6th
    2007
    Amanda Burger
    3200 Run
    3rd
    2015
    Sydney Hill
    Sydney Hill
    100 Hurdles
    300 Hurdles
    2nd
    6th
    2016
    Anna Szolwinski
    Danielle Turner
    Maya Andrews
    Simone Henderson
    800 relay


    7th


    2021
    Annika KinleyHigh Jump2nd
    The top 8 finishers in each event at the state meet are designated as All State honorees.
    WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com